sobota, 12 października 2013

Ciekawostki. Starożytny Egipt.






1. Faraon nigdy nie pokazywał się publicznie z odkrytymi włosami. Nosił koronę (hedżet, deszeret lub pszent) albo nemes (charakterystycznie wiązaną chustę w pasy).
2. Władca starożytnego Egiptu, Pepi II, by uchronić się przed natrętnymi owadami zawsze otaczał się kilkoma nagimi niewolnikami, których ciała pokrywał miód zwabiający insekty w ich stronę.
3. Zarówno egipskie kobiety jak i mężczyźni stosowali makijaż. Pierwotnie służył on raczej jako ochrona przed silnym promieniowaniem słonecznym. Z czasem stał się elementem ozdobnym. Wierzono też w jego właściwości lecznicze. Oczy malowano na zielono lub czarno. Co interesujące, ciemny barwnik pozyskiwano z ołowiu.
4. W starożytnym Egipcie infekcje leczono przy użyciu spleśniałego chleba.
5. Egipskie dzieci chodziły nago (głównie ze względu na temperaturę powietrza) do czasu, kiedy stawały się nastolatkami. 
6. Bogaci Egipcjanie nosili peruki, podczas gdy ci z niższych klas rozpuszczali włosy bądź zaplatali je w warkocz. Chłopców do dwunastego roku życia golono na łyso (pozostawiając tylko jeden pukiel włosów), co miało zapobiegać szerzeniu się wesz i pcheł.
7. Nie wiadomo dokładnie, kto zniszczył nos Wielkiego Sfinksa w Gizie. Istnieją szkice z 1737 roku (a więc 60 lat przed przybyciem Napoleona), na których rzeźba pozbawiona jest tego elementu. Wiadomo, że w 1378 roku suficki szejk Sajim al-Dahra dopuścił się aktu wandalizmu na zabytku. Czy to jednak on zniszczył oczy i nos Sfinksa?

8. Egipcjanie wierzyli, że Ziemia ma kształt płaskiego koła, a Nil przepływa przez środek jej powierzchni.
9. Egipscy żołnierze pełnili funkcję wewnętrznej policji. Zbierali też podatki dla faraona.
10. W każdej egipskiej świątyni to faraon był arcykapłanem, na ogół jednak w jego imieniu tę funkcję pełnił najwyższy kapłan.
11. Pierwsza piramida – piramida schodkowa Dżosera - powstała około 2650 r. p. n. e. Była otoczona potężnym murem.
12. Kobiety w starożytnym Egipcie dysponowały prawnym i ekonomicznym statusem równym mężczyznom. Niestety nie tyczyło się to przywilejów społecznych.
13. Większość robotników pracujących przy budowie piramid to Egipcjanie. Niektóre inskrypcje wskazują nawet, że przynajmniej część z nich była dumna z wykonywanej pracy i lojalna wobec faraona.
POLECAM OBEJRZENIE PODANYCH WYŻEJ FILMÓW, GDYŻ BĘDĄ ONE DOWARTOŚCIOWANIEM NA TEMAT STAROŻYTNEGO EGIPTU !!!
                                                                  Cleopatra De Nile
                                                          Ubiór przeciętnych Egipcjan
                                                                         Faraon.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz