niedziela, 13 października 2013

Ciekawostki. Mezpotamia.

                                                CIEKAWOSTKI

1.Nazwa Mezopotamia znaczy międzyrzecze. To starożytne państwo zlokalizowane było między dwiema rzekami: Tygrysem i Eufratem. Ponieważ corocznie dochodziło do wylewu obu rzek, mieszkańcy Mezopotamii budowali system irygacyjny, czyli sieć kanałów którymi woda była odprowadzana z pól. Dzięki niemu nie dochodziło do częstego wylewania wód rzecznych.

2.Sumerowie przybyli w IV i III tys. p.n.e. na południe Mezopotamii. Na tamtym terenie znajdowało się wiele osad, które stopniowo łączyły się i tworzyły miasta oraz państwa.

3.Początkowo władzę sprawował kapłan (rządy teokratyczne), ale z biegiem czasu na czele Mezopotamii stanął świecki władca.

4.Sumerowie zasłynęli z budowli wzniesionych z cegieł. Największe i najbardziej zachwycające były świątynie (zigguraty), na których dachach powstawały wiszące ogrody (Semiramidy), które zostały uznane za jeden z siedmiu cudów świata .

                                                       FILM

                                         LEKCJA O MEZOPOTAMI!!!
                                               

                                               MEZOPOTAMIA W SKRÓCIE

Informacje ogólne

Mezopotamia, Międzyrzecze, nizina na Bliskim Wschodzie, stanowiąca obszerną (długość 1200 km, szerokość ok. 300 km) nieckowatą depresję w dorzeczu rzek Tygrys i Eufrat, które łączą się ze sobą (Szatt al-Arab) i uchodzą do Zatoki Perskiej.

Warunki fizyczno-geograficzne

Na obszarze niziny można wyróżnić część północno- zachodnią (Mezopotamią Górną - Ed Dżezira), poprzecinaną w kilku miejscach wzgórzami, i część południowo -wschodnią - Mezopotamią Dolną (Nizina Mezopotamska), z rozległymi bagnami i jeziorami (największe Haur al-Hammar).

Klimat Mezopotamii Górnej jest podzwrotnikowy, typu śródziemnomorskiego z zimowymi opadami (ok. 500-700 mm), upalnym latem i łagodną zimą, Mezopotamia Dolna wchodzi w strefę klimatu zwrotnikowego z upalnym latem, ciepłą zimą i bardzo małą roczną sumą opadów (ok. 300 mm). Roślinność ma charakter stepowy i półpustynny, jedynie w sąsiedztwie rzek rosną karłowate wierzby, topole.

Historia

Pierwszą rozwiniętą kulturę Mezopotamii utworzyli Sumerowie pod koniec IV tysiąclecia p.n.e. (miasta Ur, Uruk, Kisz, Lagasz). Od początku III tysiąclecia p.n.e. powstało państwo Akad, które w XXIV w. p.n.e. objęło rządami całą Mezopotamię.

Na początku II tysiąclecia p.n.e. przybyły tu plemiona amoryckie i wraz z ludnością tubylczą utworzyły państwa Asyrię i Babilonię, które rywalizowały ze sobą, aż w VII-VI w. p.n.e. padły łupem Persji.

Po podboju przez Aleksandra Wielkiego (IV w. p.n.e.) Mezopotamia dostała się w orbitę wpływów greckich. Powstały tu państwa hellenistyczne (monarchia Seleucydów).

Od początku II w. p.n.e. następuje rozkwit państwa Partów. O Mezopotamię walczył z nimi (a potem z Persami Sasanidzkimi) Rzym.

W VII w. n.e. Mezopotamia zostaje pobita przez Arabów i dostaje się pod wpływ islamu. Do Bagdadu przeniesiono stolicę kalifatu (w 762).

W 1055 Mezopotamię opanowali Turcy seldżuccy, a w XVI w. stała się częścią państwa Turków osmańskich.

Po I wojnie światowej Mezopotamię podzielono między Syrię, Irak, Iran i Turcję.

Region uprawy zbóż, bawełny, palmy daktylowej, drzew owocowych. Rozwinięta hodowla owiec, bydła, kóz. Wydobycie ropy naftowej, rudy ołowiu, cynku, soli kamiennej.

                                                            ZABYTKI

To dzieło aktualnie znajduje się w Muzeum w Berlinie.


                                                            RZEŹBA







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz